Akár most kezdesz neki az angolozásnak, akár már régóta foglalkozol vele, érdemes megvizsgálnod, milyen gondolataid vannak a nyelvvel és a nyelvtanulással kapcsolatban.
Én ezt újra és újra megteszem,** ennek az eredménye az alábbi összefoglaló. Remélem szimpatikus számodra ez a megközelítés, innentől kezdve ezt ajánlom kiindulási alapnak:
- Egy nyelv egészét csak elsajátítani lehet – tanulni csak egyes részeit.
- Egy nyelv vagy a sajátod: anyanyelvi beszélő; vagy nem a sajátod: nyelvet nem beszélő; vagy egyre inkább a sajátod: idegennyelvet beszélő tanuló (vagy tanár).
- A nyelvtudás, mint egyfajta intelligencia nem más, mint minták felismerése, és minták használata.
- Ahhoz, hogy fel tudjuk ismerni egy nyelv mintáit, majd aktívan használni tudjuk ezeket például beszéd során, ahhoz először el kell sajátítanunk ezeket a mintákat.
- Egy nyelv legkisebb mintái, más szóval építőelemei az adott nyelv hangkészletének egyes hangjai. Az fogja tudni, hogy milyen/miféle nyelvet épít fel önmagában, aki tudja, hogy miből építkezik.
- A hangok és a betűk két teljesen különböző világ részei. Van összefüggés a két világ közt, de a kettőt meg kell tudnunk különböztetni egymástól.
*: Vö. látásmód
**: Ahogy ezen agyalok, a lista idővel valószínűleg bővülni, módosulni, azaz remélhetőleg fejlődni fog. Semmi nem szentírás, de igyekszem a világ működését, és ezáltal a nyelvtanulás mikéntjét én is egyre pontosabban megragadni. You’ve been warned. :)