Folytatom ott, ahol az előző részben abbahagytam. Hibázni nem bűn, áldás. Még ilyet! Sajnos Magyarországon erős gyökerei vannak annak a típusú oktatásnak-nevelésnek (igazából kondicionálásnak kellene nevezni), mely egy adott kérdésre egyetlen …
Brit tudósok megfejtették a legeredményesebb nyelvtanulók titkát! I.
A ’90-es évek végéig leggyakrabban ’dél-koreai tudósok’ fedték fel a világ titkait – legalábbis én erre emlékszem Kudlik Júlia ’Delta’ című műsorából. A 2000-es években mindent egyre jobban ellepett a bulvár sekélyes …
Elveszett jelentés: a szinkronizált filmek és sorozatok egészségkárosító hatásai
Magyarországon legtöbben nem ülnek be szívesen feliratos filmekre, a szinkronizáltakat kedvelik. Talán nem is sejtik, mennyire kiszúrnak magukkal, micsoda ‘károkat szenvednek el’ önként, és micsoda előnyöktől esnek el. Ebben a bejegyzésben kifejtem, …
Miért oly fenemód zavarba ejtő az angol kiejtés? II.
Kétrészes sorozatunk befejező epizódjában közelítsük meg a témát a leírt szó irányából, azaz az íráskép és a kiejtés közti összefüggéseket vesszük most szemügyre. A közvélekedés az, hogy ‘igazából nincs is összefüggés a …
Miért oly fenemód zavarba ejtő az angol kiejtés? I.
Mert bizony az, ezen nincs is mit tagadni. Az viszont már más kérdés, hogy ezzel a ténnyel mit kezdünk. Dönthetünk egyszer úgy, hogy strucc módjára homokba dugjuk a fejünket, és nem veszünk …
Kwik Fill: így válik fonémikusabbá az angol nyelv írásképe
Amerikában található egy benzinkúthálózat, mely a ’Kwik Fill’ névre hallgat, utalva arra, hogy itt gyorsan feltankolhatod az autódat benzinnel. (A benzin szóra az amerikaiak következetesen a ’gas’ szót használják, ami a ’gasoline’-ból …